Raucsikné Varga Andrea

Saját témák
A dél-dunántúli paleozoos képződmények komplex vizsgálata
A dél-dunántúli paleozoos (szilur, karbon, per,) rétegsor földtani felépítésével kapcsolatban számos rétegtani probléma merült fel a közelmúltban. Az üledékes és vulkáni, illetve a vulkanoszediment képződmények lokális és regionális korrelációja sem megoldott megnyugtató módon, ezért megbízható földtani és őskörnyezeti modell, széleskörű revíziós vizsgálat nélkül nem alkotható. A permokarbon kontinentális törmelékes üledékes kőzetek vizsgálatán túl a kutatás kiterjed a szilur tengeri rétegsor (Szalatnaki Agyagpala) és a permi Gyűrűfűi Riolit Formáció komplex reambulációjára a Tiszai-főegységben.
Üledékes kőzettan és geokémia
A törmelékes üledékek, üledékes kőzetek, illetve karbonátkőzetek és kevert karbonátos-sziliciklasztos kőzetek kőzettani és geokémiai (fő-és nyomelem geokémiai összetétel, stabilis izotópok vizsgálata) módszereket alkalmazó kutatása számos információt szolgáltat, mind az alapkutatási, mind az alkalmazott kutatási projektekben.
Sziliciklasztos kőzetek lehordási területének meghatározása, őskörnyezeti és diagenezis-történeti rekonstrukciója
A sziliciklasztos kőzetek közül a homokkövek kiválóan alkalmasak arra, hogy komplex ásványtani, kőzettani és geokémiai módszerek alkalmazásával mind a lehordási terület kőzettani összetételéről és éghajlattani viszonyairól (pl. kémiai mállás intenzitása), mind az üledékképződést követő átalakulási folyamatokról (diagenezis-történet) információt nyerjünk. A téma a dél-dunántúli paleozoos homokköveken túl az Alföld mezozoos aljzatában (Szegedi-medence) feltárt triász Jakabhegyi Homokkő Formációra, illetve a miocén-pannóniai medencekitöltő sziliciklsztos képződményekre (pl. Szolnoki Homokkő) is kiterjed.